Ki ne ismerné azt a rettegett hangot? A mosógép halkan duruzsol, aztán elkezdődik a centrifugálás, és hirtelen mintha egy macskát kínoznának a pincében. Ha a Te mosógéped is ijesztő nyekergő hangot ad ki centrifugálás közben, ne ess kétségbe! Nem feltétlenül kell azonnal újat venni. Ebben a cikkben végigvezetünk a lehetséges okokon, és megmutatjuk, hogy mi lehet a megoldás, és mennyi az esélye egy zsebbenyúlós javításnak.
Miért Nyekereg a Mosógép Centrifugálás Közben?
A nyekergésnek számos oka lehet, amelyek közül néhány egyszerűen orvosolható, míg mások komolyabb beavatkozást igényelnek. Nézzük a leggyakoribb bűnösöket:
1. Kopott Csapágyak
A mosógép dobjának csapágyai felelősek a sima, zajtalan forgásért. Idővel ezek a csapágyak elkophatnak, kiszáradhatnak, vagy megsérülhetnek, ami jellegzetes nyekergő, sípoló hangot okozhat centrifugálás közben. Ez az egyik leggyakoribb ok, és sajnos az egyik legköltségesebb is a javítás szempontjából.
Hogyan állapítható meg? A legbiztosabb módja, ha kézzel megpróbálod megforgatni a dobot (kikapcsolt és áramtalanított mosógépnél!). Ha nehezen forog, akadozik, vagy érezhetően „lötyög”, akkor nagy valószínűséggel a csapágyak a ludasak.
2. Idegen Tárgy a Dob és a Kád Között
Gyakran előfordul, hogy zsebekben felejtett aprópénz, gombok, vagy egyéb kisebb tárgyak bekerülnek a dob és a kád közé. Ezek a tárgyak centrifugálás közben súrlódnak, ami szintén nyekergő, karcoló hangot produkálhat.
Hogyan állapítható meg? Vizsgáld meg alaposan a dob alsó részét, ahol a legtöbb idegen tárgy összegyűlik. Ha nem látsz semmit, próbáld meg kézzel körbetapogatni a dob és a kád közötti teret. Ha érzel valamit, próbáld meg kiszedni (esetleg csipesszel).
3. Lengéscsillapítók (Amortizátorok)
A lengéscsillapítók (vagy más néven amortizátorok) feladata, hogy a centrifugálás során fellépő rázkódást csillapítsák. Ha ezek a lengéscsillapítók elhasználódnak, a dob jobban rázkódik, és ez is okozhat nyekergést, kopogást.
Hogyan állapítható meg? Nyomd le a mosógép tetejét. Ha a dob könnyen mozog le-fel, és nem tér vissza egyenletesen a helyére, akkor a lengéscsillapítók lehetnek a hibásak.
4. Ékszíj
Egyes mosógépekben az ékszíj hajtja meg a dobot. Ha az ékszíj elhasználódott, megnyúlt, vagy repedt, az szintén okozhat nyekergő, csúszó hangot.
Hogyan állapítható meg? A mosógép hátulján található burkolatot eltávolítva (áramtalanítás után!) szemrevételezéssel ellenőrizheted az ékszíjat. Ha láthatóan sérült, cserélni kell.
5. Dobkereszt (Csillag)
A dobkereszt (vagy csillag) köti össze a dobot a motorral. Ha ez a szerkezet megsérül, eltörik, a dob instabillá válik, és hangos zajokat adhat ki centrifugálás közben.
Hogyan állapítható meg? Ennek a hibának a megállapítása bonyolultabb, általában szakember segítségét igényli. Jellemzően nagyfokú instabilitás és erős kopogás kíséri a centrifugálást.
6. Szivattyú
Bár a szivattyú inkább búgó, zúgó hangot szokott adni, bizonyos esetekben (pl. ha idegen tárgy került bele) nyekereghet is.
Hogyan állapítható meg? Figyeld meg, hogy a hang a centrifugálás elején, vagy inkább a végén jelentkezik-e (a szivattyú a ciklus végén aktív).
Mennyibe Kerül a Javítás?
A javítás költsége nagyban függ a hiba okától és a szükséges alkatrészek árától. Íme egy hozzávetőleges árlista a leggyakoribb problémákra:
- Csapágycsere: 25.000 – 60.000 Ft (a mosógép típusától és a munkadíjtól függően)
- Idegen tárgy eltávolítása: 5.000 – 15.000 Ft
- Lengéscsillapító csere: 10.000 – 30.000 Ft (párban szokták cserélni)
- Ékszíj csere: 5.000 – 15.000 Ft
- Dobkereszt csere: 30.000 – 80.000 Ft (komolyabb beavatkozás, drága alkatrész)
- Szivattyú javítása/cseréje: 10.000 – 30.000 Ft
Fontos megjegyezni, hogy ezek csak tájékoztató árak. A pontos költséget csak a helyszíni felmérés után tudja megmondani a szerelő.
Mikor Érdemes Inkább Új Mosógépet Venni?
Ha a javítás költsége eléri egy új mosógép árának 50-70%-át, érdemes elgondolkodni a cserén. Különösen igaz ez, ha a mosógép már nagyon régi (10+ év), és más hibák is jelentkeznek.
Tippek a Mosógép Élettartamának Növeléséhez
* Ne pakold túl a mosógépet! A túlterhelés extra terhelést ró a csapágyakra és más alkatrészekre.
* Használj megfelelő mennyiségű mosószert! A túl sok mosószer lerakódásokat okozhat, ami károsíthatja a gépet.
* Rendszeresen tisztítsd a mosógépet! Futtass le egy üres programot ecettel vagy speciális mosógéptisztítóval havonta egyszer.
* Ellenőrizd a zsebeket! Mielőtt beteszed a ruhákat a mosógépbe, mindig nézd át a zsebeket, hogy ne kerüljön bele semmi, ami károsíthatja a gépet.
* Vízkőteleníts rendszeresen! A vízkő lerakódása csökkentheti a mosógép hatékonyságát és élettartamát.
* Tartsd tisztán a szűrőt! A szűrőben összegyűlhetnek a szöszök és egyéb szennyeződések, amelyek akadályozhatják a víz lefolyását.
Összefoglalás
A nyekergő mosógép sokszor csak egy apró probléma jele, de néha komolyabb javításra is szükség lehet. Fontos, hogy minél hamarabb kiderítsd a hiba okát, hogy elkerüld a nagyobb károkat. Ha nem értesz hozzá, inkább bízd a javítást szakemberre. Reméljük, ez a cikk segített beazonosítani a problémát, és támpontot ad a megoldáshoz!