Sokunknak porosodik otthon egy-két DVD-lejátszó, ami még tökéletesen működik, de a DVD-k kora lejárt. De mi van, ha szeretnél filmet nézni rajta anélkül, hogy DVD-t kéne vásárolnod? A megoldás egyszerű: pendrive!
Viszont mielőtt rohansz a legközelebbi elektronikai boltba, hogy beszerezz egyet, fontos tisztában lenned néhány dologgal. Nem minden pendrive kompatibilis minden DVD-lejátszóval, és az sem mindegy, hogy milyen formátumban vannak a filmjeid. Ebben a cikkben mindent megtudhatsz, amire szükséged van ahhoz, hogy a pendrive-os filmvetítés problémamentes legyen.
Kompatibilitás: Mit kell tudni a DVD-lejátszódról?
Az első és legfontosabb lépés, hogy kiderítsd, milyen fájlformátumokat támogat a DVD-lejátszód. A legtöbb régebbi készülék az AVI, MPEG, DivX és Xvid formátumokat kezeli. Az újabbak már képesek MP4, MKV és WMV fájlok lejátszására is. A lejátszód kézikönyvében biztosan megtalálod ezt az információt, de ha nincs meg, akkor a gyártó honlapján is utána tudsz nézni a pontos modellnév alapján.
Fontos tudni, hogy a DVD-lejátszók általában FAT32 fájlrendszert használnak. Ez azt jelenti, hogy egy fájl nem lehet nagyobb 4 GB-nál. Ha egy filmed nagyobb, mint 4 GB, akkor két lehetőséged van: vagy átkódolod (konvertálod) egy kisebb méretű, de ugyanolyan formátumú fájlba, vagy a pendrive-ot átformázod exFAT-ra. Utóbbi esetben viszont győződj meg róla, hogy a DVD-lejátszód támogatja az exFAT fájlrendszert. Ha nem, akkor a pendrive-ot nem fogja felismerni.
A megfelelő pendrive kiválasztása: Méret, sebesség és minőség
A pendrive kiválasztásakor több szempontot is figyelembe kell venni. A legfontosabbak a méret, a sebesség és a minőség.
- Méret: Ez attól függ, hogy mennyi filmet szeretnél tárolni rajta. Egy 16 GB-os pendrive már elegendő lehet néhány film tárolására, de ha sokat szeretnél, akkor érdemesebb egy 32 GB-os vagy 64 GB-osat választani.
- Sebesség: A pendrive sebessége befolyásolja, hogy milyen gyorsan tudja olvasni a filmeket a DVD-lejátszó. Ha lassú a pendrive, akkor a film akadozhat, vagy késhet a betöltés. Érdemes legalább egy USB 2.0-ás, de inkább egy USB 3.0-ás pendrive-ot választani. Az USB 3.0-ás pendrive-ok sokkal gyorsabbak, de a DVD-lejátszódnak is támogatnia kell ezt a szabványt a teljes kihasználáshoz.
- Minőség: A pendrive minősége befolyásolja az élettartamát. Olcsó, ismeretlen márkájú pendrive-ok könnyen tönkremehetnek, ami adatvesztést okozhat. Érdemesebb egy megbízható márkájú, jó minőségű pendrive-ot választani, még ha az kicsit drágább is. Ilyen márkák például a Kingston, SanDisk, Samsung vagy Transcend.
Fájlformátumok: Melyik a legjobb a DVD-lejátszódhoz?
Ahogy említettük, a DVD-lejátszók általában nem támogatják az összes fájlformátumot. A leggyakoribb formátumok, amiket kezelnek:
- AVI: Egy régi, de még mindig népszerű formátum. Jól működik régebbi DVD-lejátszókon, de a képminősége nem olyan jó, mint az újabb formátumoknak.
- MPEG: Egy másik régi formátum, amelyet széles körben támogatnak.
- DivX/Xvid: Ezek az MPEG-4 kodekek továbbfejlesztett változatai, jobb képminőséget biztosítanak.
- MP4: Egy modern formátum, amely jó képminőséget és kis fájlméretet kínál. Sok újabb DVD-lejátszó támogatja.
- MKV: Egy konténer formátum, amely sokféle videó- és audiókodeket tartalmazhat. Néhány újabb DVD-lejátszó támogatja, de nem mind.
- WMV: A Windows Media Video formátum, amelyet a Microsoft fejlesztett ki. Néhány DVD-lejátszó támogatja.
Ha a filmjeid nem a támogatott formátumban vannak, akkor át kell kódolnod őket. Erre számos ingyenes program áll rendelkezésre, például a Handbrake, a Freemake Video Converter vagy az Any Video Converter.
Praktikus tippek a problémamentes lejátszáshoz
Íme néhány tipp, hogy a pendrive-os filmvetítés zökkenőmentes legyen:
- Teszteld a pendrive-ot: Mielőtt egy hosszú filmet másolnál rá, próbáld ki egy rövid videóval, hogy a DVD-lejátszód felismeri-e és le tudja-e játszani.
- Rendszerezd a fájlokat: Hozz létre mappákat a pendrive-on a filmeknek, hogy könnyebben megtaláld őket.
- Ne használd a pendrive-ot másra: Ha a pendrive-ot filmlejátszásra használod, akkor ne tárolj rajta más fontos fájlokat, mert könnyen elkeveredhetnek, vagy sérülhetnek.
- Formázd a pendrive-ot: Ha problémák adódnak a lejátszással, próbáld meg újraformázni a pendrive-ot. Először mentsd le róla a fájlokat, majd formázd FAT32-re (vagy exFAT-ra, ha a DVD-lejátszód támogatja).
- Ellenőrizd a DVD-lejátszó szoftverét: Néha a DVD-lejátszó szoftverének frissítése is megoldhatja a kompatibilitási problémákat.
Összegzés
A pendrive-os filmlejátszás a DVD-lejátszón nagyszerű módja annak, hogy filmeket nézz anélkül, hogy DVD-t kéne vásárolnod. Fontos azonban a megfelelő pendrive kiválasztása, és a fájlformátum kompatibilitásának biztosítása. Ha odafigyelsz ezekre a dolgokra, akkor garantáltan élvezni fogod a filmeket a régi, de megbízható DVD-lejátszódon.
Ne feledd, a siker kulcsa a tájékozottság! Olvasd el a DVD-lejátszód kézikönyvét, teszteld a pendrive-ot, és válaszd a megfelelő fájlformátumot. Jó szórakozást a filmnézéshez!