A minikonyha, kompakt méretének köszönhetően, egyre népszerűbb választás a garzonlakásokba, kollégiumokba, irodákba, de akár nyaralókba is. Praktikus, helytakarékos megoldás, viszont sokakban felmerül a kérdés: vajon mennyire energiafaló egy ilyen berendezés? Tényleg annyit fogyaszt, mint ahogy azt sokan gondolják? Ebben a cikkben alaposan körbejárjuk a minikonyhák energiafogyasztásának kérdését, számokkal alátámasztva a valós helyzetet.
Mi is az a minikonyha?
Mielőtt belemennénk a részletekbe, tisztázzuk, mit is értünk pontosan minikonyha alatt. Általában egy kompakt egységről van szó, ami magában foglal egy mosogatótálcát, főzőlapot (általában kétlapos), hűtőszekrényt, és gyakran tárolóhelyet is. Léteznek olyan változatok is, amelyekbe mikrohullámú sütő vagy akár mosogatógép is be van építve. A lényeg, hogy egy viszonylag kis helyen kínálja a legtöbb konyhai funkciót.
A minikonyha alkotóelemeinek fogyasztása
Ahhoz, hogy megértsük a minikonyha teljes energiafogyasztását, érdemes külön-külön megvizsgálni az egyes alkotóelemek áramigényét:
- Hűtőszekrény: A hűtőszekrény a minikonyha egyik legfontosabb, és egyben legtöbb energiát fogyasztó eleme. A fogyasztás függ a mérettől, a hatékonysági osztálytól (A+++, A++, A stb.), és a használati szokásoktól is. Egy átlagos méretű, A+ energiaosztályú hűtőszekrény éves fogyasztása 100-250 kWh között mozog. Fontos, hogy a hűtőszekrény mindig jól legyen beállítva (a túlzottan alacsony hőmérséklet felesleges energiafelhasználást eredményez), és a tömítései legyenek épek.
- Főzőlap: A minikonyhákba általában kétlapos főzőlapokat építenek be, amelyek lehetnek kerámialaposak vagy hagyományos, elektromos főzőlapok. A főzőlap fogyasztása függ a teljesítményétől és a használat gyakoriságától. Egy-egy főzőlap teljesítménye általában 1000-2000 W között van. Ha naponta átlagosan 30 percet használjuk a főzőlapot, akkor az éves fogyasztása 100-200 kWh lehet.
- Mosogatótálca: Maga a mosogatótálca nem fogyaszt áramot. Viszont ha a minikonyhához tartozik vízmelegítő bojler, akkor annak a fogyasztását is figyelembe kell venni. Egy kis méretű, 30 literes bojler éves fogyasztása 500-800 kWh között lehet, attól függően, hogy mennyire gyakran használunk meleg vizet.
- Mikrohullámú sütő (opcionális): Ha a minikonyhába mikrohullámú sütő is be van építve, annak a fogyasztása is hozzáadódik a teljes energiafogyasztáshoz. Egy átlagos mikrohullámú sütő teljesítménye 700-1000 W között van. Ha naponta átlagosan 5 percet használjuk, akkor az éves fogyasztása 20-40 kWh lehet.
- Mosogatógép (opcionális): Néhány prémium minikonyha mosogatógépet is tartalmaz. Ennek a fogyasztása függ a mérettől, a programoktól és a hatékonysági osztálytól. Egy kis méretű mosogatógép éves fogyasztása 150-250 kWh között lehet.
Számokban a valóság: egy példa
Nézzünk egy konkrét példát, hogy jobban érzékeljük a minikonyha teljes energiafogyasztását. Tegyük fel, hogy a minikonyhánk a következőkből áll:
- A+ energiaosztályú hűtőszekrény (éves fogyasztás: 150 kWh)
- Kétlapos kerámialapos főzőlap (éves fogyasztás: 150 kWh)
- 30 literes bojler (éves fogyasztás: 600 kWh)
- Mikrohullámú sütő (éves fogyasztás: 30 kWh)
Ebben az esetben a minikonyha teljes éves energiafogyasztása: 150 + 150 + 600 + 30 = 930 kWh.
Ha egy kWh ára átlagosan 40 Ft, akkor a minikonyha éves áramköltsége: 930 kWh * 40 Ft/kWh = 37 200 Ft.
Ez havi szinten 3100 Ft-os áramszámlát jelent, ami nem feltétlenül magas, figyelembe véve, hogy a minikonyha egy teljes értékű konyha funkcióit látja el egy kompakt méretben.
Tippek az energiafogyasztás csökkentésére
Bár a minikonyha nem feltétlenül számít energiafalónak, azért van néhány dolog, amivel tovább csökkenthetjük a fogyasztását:
- Válasszunk energiatakarékos készülékeket: Vásárláskor figyeljünk az energiaosztályra. Az A+++ energiaosztályú készülékek a legkevésbé energiaigényesek.
- Használjuk okosan a hűtőszekrényt: Ne tartsuk túl hidegen, és ne pakoljuk tele. A rendszeres leolvasztás is segít csökkenteni a fogyasztást.
- Főzzünk takarékosan: Használjunk fedőt a főzéshez, és csak annyi vizet melegítsünk, amennyire szükség van. Kerüljük a főzőlap felesleges bekapcsolását.
- Vízkőmentesítsük a bojlert: A vízkőréteg rontja a bojler hatásfokát, ezért rendszeresen vízkőmentesítsük.
- Kapcsoljuk ki a készülékeket, ha nem használjuk őket: Ne hagyjuk készenléti állapotban a mikrohullámú sütőt vagy más elektromos készülékeket.
- Használjunk LED világítást: A LED izzók sokkal kevesebb energiát fogyasztanak, mint a hagyományos izzók.
Összegzés
A minikonyha energiafogyasztása nem feltétlenül magasabb, mint egy hagyományos konyháé, sőt, bizonyos esetekben akár alacsonyabb is lehet. A fogyasztás nagyban függ az egyes alkotóelemek típusától, energiaosztályától, és a használati szokásainktól. Az energiatakarékos készülékek választásával és a takarékos használattal jelentősen csökkenthetjük a minikonyha áramigényét.
Tehát a válasz a kérdésre: nem feltétlenül zabálja az áramot. A minikonyha valós fogyasztása számokban mérhető, és megfelelő odafigyeléssel kordában tartható. Így továbbra is élvezhetjük a kompakt megoldás előnyeit anélkül, hogy a magas áramszámlák miatt kellene aggódnunk.