A bojler az otthonunk egyik legfontosabb berendezése, hiszen melegvízzel lát el minket a mindennapok során. Ahhoz, hogy hosszú távon is megbízhatóan működjön, rendszeresen karbantartást igényel. A leggyakoribb probléma a vízkőlerakódás, ami jelentősen csökkentheti a hatékonyságát, növelheti az energiafogyasztást, és akár a meghibásodáshoz is vezethet. A jó hír, hogy a bojler vízkőtelenítése házilag is elvégezhető, így megspórolhatod a szerelői díjat. Ebben a cikkben lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan végezheted el biztonságosan és hatékonyan a vízkőtelenítést.
Miért fontos a bojler vízkőtelenítése?
A csapvízben oldott ásványi anyagok (kalcium és magnézium) hő hatására kiválnak és lerakódnak a bojler falán, fűtőszálán. Ez a lerakódás a vízkő, ami hőszigetelő rétegként viselkedik. Ennek következtében a bojlernek többet kell dolgoznia a víz felmelegítéséhez, ami:
- Növeli az energiafogyasztást, így magasabb lesz a villanyszámla.
- Csökkenti a bojler hatékonyságát, lassabban melegszik fel a víz.
- Rövidíti a bojler élettartamát, a fűtőszál túlmelegedhet és tönkremehet.
- Zajos működést eredményezhet.
- Elősegítheti a baktériumok (pl. Legionella) elszaporodását a vízkőben.
Éppen ezért, a rendszeres bojler vízkőtelenítése nem csak a pénztárcádnak, de az egészségednek is jót tesz.
Milyen gyakran kell vízkőteleníteni a bojlert?
A vízkőtelenítés gyakorisága függ a víz keménységétől. Minél keményebb a víz (magasabb az ásványianyag-tartalma), annál gyakrabban kell elvégezni a vízkőtelenítést. Általánosságban elmondható, hogy:
- Enyhén kemény víz esetén: 2-3 évente.
- Közepesen kemény víz esetén: évente.
- Nagyon kemény víz esetén: évente kétszer.
Ha nem tudod a víz keménységét, érdemes évente legalább egyszer ellenőrizni a bojler belsejét és szükség esetén elvégezni a vízkőtelenítést. Figyeld a fent említett jeleket is (hangos működés, lassú felfűtés), ezek is utalhatnak a vízkőlerakódásra.
Szükséges eszközök és anyagok
A bojler vízkőtelenítéséhez a következőkre lesz szükséged:
- Csillagcsavarhúzó vagy más megfelelő csavarhúzó a bojler burkolatának eltávolításához.
- Villáskulcs vagy dugókulcs a vízvezeték csatlakozásokhoz.
- Vödör vagy tál a víz felfogásához.
- Tisztítókefe vagy drótkefe a vízkő eltávolításához.
- Ecet vagy citromsav (a vízkőoldáshoz).
- Védőkesztyű.
- Szemüveg.
- Törlőkendők.
- Opció: Vízkőoldó pumpa a hatékonyabb tisztításhoz (nem kötelező).
Fontos: A munkavégzés során viselj védőkesztyűt és szemüveget, hogy megvédd a bőrödet és a szemedet a tisztítószerektől és a vízkőtől.
Lépésről lépésre útmutató a bojler vízkőtelenítéséhez
- Biztonság először! Kapcsold ki a bojlert a biztosítéktáblán. Ez a legfontosabb lépés a balesetek elkerülése érdekében.
- Engedd le a vizet a bojlerből. Zárdd el a bojlerhez vezető hidegvíz-csapot. Nyisd meg a legközelebbi melegvíz csapot a lakásban, hogy csökkentsd a nyomást. Keresd meg a bojler alján található leeresztő szelepet és helyezz alá egy vödröt. Óvatosan nyisd ki a szelepet, és hagyd, hogy a víz kifolyjon. Ez eltarthat egy ideig, a bojler méretétől függően.
- Távolítsd el a bojler burkolatát. Csavarozd le a bojler alsó burkolatát. Ezt óvatosan tedd, mert alatta elektromos vezetékek lehetnek.
- Szerezd le a fűtőszálat. Ez a lépés a legkényesebb. Az elektromos vezetékeket jelöld meg (pl. fotóval), hogy később vissza tudd kötni őket. Óvatosan húzd ki a fűtőszálat a bojlerből. Ha nagyon szorul, ne erőltesd, inkább próbáld meg kicsit mozgatni.
- Tisztítsd meg a bojlert. Távolítsd el a lerakódott vízkövet a bojler belsejéből. Használhatsz ehhez tisztítókefét, drótkefét vagy akár egy vízkőoldó pumpát is. Ügyelj arra, hogy a fűtőszál csatlakozóit ne sértsd meg.
- Vízkőtelenítsd a fűtőszálat. Készíts ecetes vagy citromsavas oldatot (kb. 1:1 arányban). Áztasd be a fűtőszálat az oldatba néhány órára, vagy akár egy éjszakára. A vízkő fel fog oldódni. Ha szükséges, súrold át a fűtőszálat egy kefével.
- Szereld össze a bojlert. Miután mindent megtisztítottál, szereld vissza a fűtőszálat a helyére, ügyelve arra, hogy az elektromos vezetékeket a megfelelő helyre kösd vissza (a korábban készített fotó segíthet). Tedd vissza a bojler burkolatát.
- Töltsd fel a bojlert vízzel. Zárdd el a leeresztő szelepet. Nyisd ki a hidegvíz-csapot és hagyd, hogy a bojler megteljen vízzel. Ügyelj arra, hogy ne legyen légbuborék a rendszerben. Ezt úgy tudod ellenőrizni, ha kinyitod a legközelebbi melegvíz csapot és vársz, amíg egyenletesen folyik a víz.
- Kapcsold be a bojlert. Kapcsold vissza a bojlert a biztosítéktáblán. Ellenőrizd, hogy a bojler megfelelően működik-e.
Hasznos tippek a bojler vízkőtelenítéséhez
- Ha nagyon makacs a vízkő, használhatsz erősebb vízkőoldót, de figyelj arra, hogy ne károsítsa a bojler anyagát. Olvasd el a termék használati útmutatóját!
- A vízkőoldás után alaposan öblítsd ki a bojlert, hogy ne maradjon benne tisztítószer.
- Érdemes évente legalább egyszer ellenőrizni az anódrudat is. Ez a rúd védi a bojlert a korróziótól. Ha elkopott, ki kell cserélni.
- Ha nem vagy biztos a dolgodban, inkább bízd szakemberre a munkát.
Mikor hívj szerelőt?
Bár a bojler vízkőtelenítése házilag is elvégezhető, vannak olyan esetek, amikor érdemes szakember segítségét kérni:
- Ha nem vagy biztos a dolgodban.
- Ha a bojler nagyon régi vagy sérült.
- Ha a fűtőszál nagyon erősen bele van ragadva a vízkőbe, és nem tudod kiszedni.
- Ha a bojler szivárog.
Egy szakember szakszerűen elvégzi a vízkőtelenítést, és ellenőrzi a bojler egyéb alkatrészeinek állapotát is, így biztos lehetsz benne, hogy a bojler hosszú távon is megbízhatóan fog működni.
Végső gondolatok
A bojler vízkőtelenítése egy fontos karbantartási feladat, amellyel megóvhatod a bojlert a meghibásodástól, csökkentheted az energiafogyasztást, és növelheted az élettartamát. Ha követed a fenti lépéseket, te is elvégezheted a vízkőtelenítést otthon, és spórolhatsz a szerelői díjon. Ne feledkezz meg a biztonságról, és ha bizonytalan vagy, inkább kérd szakember segítségét.