A felültöltős mosógépek népszerűségüket praktikus kialakításuknak és helytakarékosságuknak köszönhetik. Kényelmesen beláthatunk a dobba, és a mosási ciklus közben is hozzáadhatunk ruhákat. Azonban a felültöltős mosógép használata során sokan megfeledkeznek egy nagyon fontos dologról: a dob külső felületének tisztításáról. Ez a rejtett zug ugyanis komoly problémák forrása lehet, ha nem fordítunk rá kellő figyelmet.
Miért fontos a dob külső felületének tisztítása?
Gondoljunk csak bele: a dob egy tartályban forog, ami vízzel és mosószerrel van tele. A mosószer és a víz elegye, valamint a ruhákból kioldódó szennyeződések könnyen lerakódhatnak a dob külső felületén. Ez a lerakódás idővel:
- Penészedéshez vezethet, ami kellemetlen szagot okoz, és egészségügyi kockázatot jelent.
- Vízkőlerakódást eredményezhet, ami csökkenti a gép hatékonyságát és élettartamát.
- Korróziót okozhat a dob felületén, ami súlyos károkat okozhat a mosógépben.
- Allergiás reakciókat válthat ki a ruháinkon maradó szennyeződések miatt.
Ezek a problémák elkerülhetőek a rendszeres tisztítással. De hogyan is lássunk neki a dob külső felületének tisztításához egy felültöltős mosógép esetében?
A dob külső felületének tisztításának lépései
- Áramtalanítás: Első és legfontosabb lépés a mosógép áramtalanítása. Húzzuk ki a konnektorból a biztonság kedvéért.
- Hozzáférés biztosítása: A felültöltős mosógépek dobjának külső felületéhez általában nem olyan egyszerű hozzáférni, mint egy elöltöltős gépnél. Gyakran szükség van a mosógép burkolatának eltávolítására. Ehhez érdemes a használati utasításban szereplő leírást követni. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérjünk szakember segítségét!
- Szemrevételezés: Vizsgáljuk meg alaposan a dob külső felületét. Keressünk penészt, vízkövet vagy egyéb lerakódásokat.
- Tisztítószer kiválasztása: Többféle tisztítószer közül választhatunk. Használhatunk speciális mosógép-tisztító szereket, de az ecet, a szódabikarbóna és a citromsav is hatékony lehet a legtöbb esetben. Fontos, hogy ne használjunk súrolószert, mert az károsíthatja a dob felületét.
- Tisztítás:
- Enyhe szennyeződés esetén: Készítsünk egy oldatot vízből és ecetből (1:1 arányban). Áztassunk be egy puha rongyot az oldatba, és töröljük át vele a dob külső felületét. Ha makacsabb szennyeződéssel találkozunk, hagyjuk az oldatot néhány percig hatni, mielőtt letöröljük.
- Erősebb szennyeződés esetén: Készítsünk egy pasztát szódabikarbónából és vízből. Kenjük fel a pasztát a szennyezett felületekre, és hagyjuk hatni 30 percig. Ezután töröljük le a pasztát egy nedves ronggyal.
- Vízkő esetén: A citromsav is remekül oldja a vízkövet. Készítsünk egy oldatot vízből és citromsavból (1 liter vízhez 2 evőkanál citromsav). Töröljük át a dob külső felületét az oldattal, és hagyjuk hatni 1-2 órát. Ezután alaposan öblítsük le tiszta vízzel.
- Penész esetén: A penész eltávolításához használhatunk speciális penészeltávolító szereket. Fontos, hogy a használati utasításnak megfelelően járjunk el, és viseljünk védőkesztyűt és maszkot. A penész eltávolítása után alaposan szellőztessük ki a helyiséget.
- Öblítés és szárítás: A tisztítás után alaposan öblítsük le a dob külső felületét tiszta vízzel. Töröljük szárazra egy tiszta ronggyal.
- Összeszerelés: Ha a burkolatot el kellett távolítanunk, szereljük vissza a helyére a használati utasítás szerint.
Tippek a megelőzéshez
A rendszeres tisztítás mellett néhány egyszerű tippel megelőzhetjük a szennyeződések lerakódását a dob külső felületén:
- Használjunk megfelelő mennyiségű mosószert: A túl sok mosószer lerakódhat a dobban és a csövekben. Kövessük a mosószer gyártójának ajánlásait.
- Rendszeresen futtassunk magas hőfokú mosást: A magas hőfok elpusztítja a baktériumokat és a penészt. Legalább havonta egyszer futtassunk egy 90 fokos mosást üres dobbal.
- Hagyjuk nyitva a mosógép ajtaját a mosás után: Ez segít a dob belsejének kiszáradásában, és megakadályozza a penész kialakulását.
- Töröljük szárazra a mosógép ajtaját és a gumitömítést a mosás után: Ezzel megelőzhetjük a vízkőlerakódást és a penész kialakulását.
- Használjunk mosógép-tisztító tablettát vagy folyadékot: Ezek a termékek segítenek a mosógép belső részeinek tisztán tartásában. Kövessük a termék használati utasítását.
Mikor forduljunk szakemberhez?
Ha a fenti lépések ellenére sem sikerül eltávolítani a szennyeződéseket, vagy ha a mosógépünkben súlyosabb problémát észlelünk (pl. korrózió), forduljunk szakemberhez. A mosógépszerelő szakszerűen meg tudja vizsgálni a gépet, és elvégezheti a szükséges javításokat.
Összegzés
A felültöltős mosógép dobjának külső felületének tisztítása fontos része a gép karbantartásának. A rendszeres tisztítással megelőzhetjük a penészedést, a vízkőlerakódást és a korróziót, ezáltal meghosszabbíthatjuk a mosógép élettartamát, és biztosíthatjuk a ruháink higiénikus tisztaságát. Ne feledkezzünk meg erről a rejtett zugról, és fordítsunk rá kellő figyelmet!