A Bosch mosogatógépek híresek megbízhatóságukról és hatékonyságukról. Azonban még a legjobb gépekkel is előfordulhatnak problémák. Az egyik leggyakoribb panasz, hogy a mosogatógép lassan ereszti le a vizet. Ez bosszantó lehet, hiszen meghosszabbítja a programot, és a mosogatótérben pangó víz kellemetlen szagokat is okozhat. Sokan ilyenkor rögtön a szivattyúra gyanakodnak, pedig a hiba oka sokszor egészen máshol keresendő.
Hol kezdjük a hibaelhárítást?
Mielőtt a legkézenfekvőbbnek tűnő megoldáshoz, a szivattyúhoz nyúlnánk, érdemes néhány kevésbé bonyolult dolgot ellenőrizni. Ezek a lépések nem igényelnek szakértelmet, és sok esetben megspórolhatnak egy felesleges szerelői látogatást.
1. A lefolyó szűrő ellenőrzése és tisztítása
A lefolyó szűrő a mosogatógép alján, a mosogatótérben található, általában egy kivehető, hengeres alakú műanyag elem. Ez a szűrő hivatott felfogni a nagyobb ételmaradékokat és egyéb szennyeződéseket, megakadályozva, hogy azok a szivattyúba kerüljenek és eldugítsák azt. Ha ez a szűrő eltömődött, az jelentősen lelassíthatja a vízleeresztést.
Mit tegyünk? Egyszerűen vegyük ki a szűrőt (a Bosch mosogatógépek használati útmutatója pontosan leírja, hogyan), alaposan tisztítsuk meg folyó víz alatt egy kefével. Ügyeljünk arra, hogy minden ételmaradékot, zsírt és egyéb szennyeződést eltávolítsunk. Ha a szűrő nagyon koszos, áztassuk be mosószeres vízbe néhány órára. Tisztítás után tegyük vissza a helyére.
2. A lefolyócső ellenőrzése
A lefolyócső a mosogatógépet a lefolyórendszerhez köti. Ha ez a cső megtört, megtörődött, vagy valami akadály került bele, az szintén lassú vízleeresztést eredményezhet.
Mit tegyünk? Ellenőrizzük a lefolyócsövet, hogy nincs-e rajta törés, megtörés, vagy valamilyen külső behatás okozta sérülés. Ha látható sérülést találunk, a csövet cserélni kell. Ha nincs sérülés, vegyük le a csövet a mosogatógépről és a lefolyóról, és öblítsük át erős vízsugárral. Ha makacs dugulást tapasztalunk, használhatunk egy drótot vagy egy csőtisztító spirált a dugulás elhárítására.
3. A lefolyóvezeték ellenőrzése
A lefolyóvezeték, ahová a mosogatógép lefolyócsöve csatlakozik, szintén okozhat problémát, ha eldugult. Gyakran előfordul, hogy zsír, ételmaradék és egyéb szennyeződések halmozódnak fel a lefolyórendszerben, ami lassú vízleeresztést okoz.
Mit tegyünk? Ha lehetséges, próbáljuk meg megtisztítani a lefolyóvezetéket. Ehhez használhatunk duguláselhárító szereket (óvatosan használjuk, és kövessük a használati utasítást!), forró vizet, vagy egy csőgörényt. Ha a dugulás makacs, érdemes szakembert hívni.
Komolyabb problémák: Amikor a szivattyú a gyanúsított
Ha a fenti lépések nem hoztak eredményt, valószínű, hogy a probléma mélyebben gyökerezik, és a szivattyú a ludas.
1. A szivattyú tisztítása
A szivattyú a mosogatógép lelke, ami a víz leeresztéséért felelős. Ha idegen tárgyak, például üvegszilánkok, fogpiszkálók, vagy egyéb apró dolgok kerülnek a szivattyúba, azok akadályozhatják a működését, vagy akár tönkre is tehetik azt.
Mit tegyünk? A szivattyú tisztításához általában hozzáférhetünk a mosogatógép alján lévő fedél eltávolításával. Fontos, hogy áramtalanítsuk a gépet a tisztítás előtt! A használati útmutatóban pontos leírást találunk a szivattyú hozzáférésének és tisztításának módjáról. Távolítsuk el az idegen tárgyakat, és tisztítsuk meg a szivattyút. Ha a szivattyú láthatóan sérült, vagy nem működik megfelelően, cserélni kell.
2. A szivattyú motorjának ellenőrzése
Ha a szivattyú mechanikusan tiszta, de még mindig lassan ereszti a vizet, a probléma a szivattyú motorjában lehet. A motor meghibásodhat, vagy elveszítheti a teljesítményét, ami a vízleeresztés sebességének csökkenéséhez vezet.
Mit tegyünk? A szivattyú motorjának ellenőrzése szakértelmet igényel. Érdemes multiméterrel ellenőrizni a motor áramellátását, és megvizsgálni a tekercsek állapotát. Ha a motor meghibásodott, cserélni kell. Ez a feladat általában szakszervizben végezhető el a legbiztonságosabban.
Ritkább, de lehetséges okok
A fenti okokon kívül még néhány ritkább probléma is okozhat lassú vízleeresztést.
- Nyomáskapcsoló hiba: A nyomáskapcsoló érzékeli a vízszintet a mosogatógépben. Ha meghibásodik, hibás jelet küldhet a vezérlőpanelnek, ami befolyásolja a szivattyú működését.
- Vezérlőpanel hiba: A vezérlőpanel irányítja a mosogatógép összes funkcióját, beleértve a szivattyú működését is. Ha a panel meghibásodik, a szivattyú nem fog megfelelően működni.
- Lefolyóvezeték elzáródása a falban: Ez a legrosszabb eset, hiszen a mosogatógép és a szifon közötti szakaszt érinti, ami nehezen hozzáférhető.
Mikor hívjunk szakembert?
Ha a fenti hibaelhárítási lépések nem hoztak eredményt, vagy ha nem érezzük magunkat elég magabiztosnak a javításhoz, érdemes szakembert hívni. Egy tapasztalt szerelő pontosan fel tudja mérni a probléma okát, és szakszerűen el tudja végezni a javítást. Ne kísérletezzünk olyan javításokkal, amelyekhez nincs meg a megfelelő tudásunk és felszerelésünk, mert azzal súlyosbíthatjuk a problémát, vagy akár balesetet is okozhatunk.
Megelőzés: Hogyan kerüljük el a problémát?
A megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás. Néhány egyszerű lépéssel elkerülhetjük a lassú vízleeresztéssel kapcsolatos problémákat:
- Rendszeresen tisztítsuk a lefolyó szűrőt: Hetente egyszer vegyük ki a szűrőt, és tisztítsuk meg a szennyeződésektől.
- Ne dobjunk nagy ételmaradékokat a mosogatógépbe: A tányérokról és edényekről távolítsuk el a nagyobb ételmaradékokat mosogatás előtt.
- Használjunk minőségi mosogatószert: A jó minőségű mosogatószer segít megelőzni a zsírlerakódást a lefolyórendszerben.
- Időnként futtassunk magas hőfokú programot: A magas hőfokú program segít eltávolítani a zsírlerakódást a mosogatógépben és a lefolyórendszerben.
A Bosch mosogatógép meghibásodása nem jelenti a világ végét. A legtöbb problémát egyszerűen orvosolhatjuk, és a fenti tippek betartásával hosszú évekig élvezhetjük a gépünk nyújtotta kényelmet.