A mosógép meghibásodása az egyik legfrusztrálóbb dolog a háztartásban. Egy halom szennyes, időpontfoglalás a szerelőhöz, plusz költségek… De mielőtt pánikba esnél, érdemes néhány alapvető dolgot ellenőrizni. Ebben a cikkben végigvezetünk a leggyakoribb problémákon, segítünk beazonosítani a hibát, és adunk néhány tippet a javításhoz. Ne feledd, a biztonság az első, ezért áramtalanítsd a gépet, mielőtt bármibe is belekezdenél!
Mi okozhatja a mosógép meghibásodását?
A mosógép egy komplex szerkezet, sok mozgó alkatrésszel. A hibák okai sokfélék lehetnek, a kopástól kezdve a vízkőlerakódáson át a túlzott használatig. A leggyakoribb problémák közé tartozik a szivattyú meghibásodása, a centrifuga problémái, a programkapcsoló hibája, valamint a vízszintszabályozó, a fűtőszál és a motor problémái.
A leggyakoribb hibák és megoldásuk
1. A mosógép nem szivattyúzza ki a vizet
Ez egy nagyon gyakori probléma. Az első és legfontosabb dolog, amit ellenőrizni kell, a szivattyú szűrője. Ez általában a gép alján található egy kis ajtó mögött. Nyisd ki, és óvatosan távolítsd el a szűrőt. Nagyon valószínű, hogy tele van szöszökkel, hajszálakkal, gombokkal vagy érmékkel. Tisztítsd meg alaposan, mielőtt visszateszed. Ügyelj arra, hogy a szűrőt megfelelően helyezd vissza, különben szivároghat a víz.
Ha a szűrő tiszta, de a gép továbbra sem szivattyúzza ki a vizet, akkor a szivattyú motorja lehet a hibás. Ezt nehezebb diagnosztizálni, és általában szerelőre van szükség. De mielőtt felhívod, ellenőrizd a szivattyúhoz vezető csöveket, nincsenek-e eldugulva.
Harmadik lehetőség, hogy a lefolyócső dugult el. Ezt úgy ellenőrizheted, hogy a csövet a mosógépből kihúzod, és megnézed, könnyen átfolyik-e rajta a víz.
2. A mosógép nem centrifugál
Ha a ruha a mosás után is csuromvizes marad, akkor a centrifugával van a gond. Ennek is több oka lehet.
* Túlterhelés: A mosógép nem fog centrifugálni, ha túl sok ruhát teszel bele. Próbáld meg kevesebb ruhával újraindítani a centrifugálást.
* Egyenetlen eloszlás: Ha a ruhák egyoldalúan torlódnak össze a dobban, a gép nem fog centrifugálni, hogy elkerülje a károkat. Próbáld meg kézzel elrendezni a ruhákat a dobban, és indítsd újra.
* Szivattyúprobléma: Ahogy fentebb is írtuk, ha a gép nem tudja kiszivattyúzni a vizet, akkor nem fog centrifugálni sem.
* Motorprobléma: A centrifugáláshoz a motor erőteljesebben pörgeti a dobot. Ha a motor hibás, akkor a centrifugálás nem fog működni.
* Ékszíj: A dobot egy ékszíj hajtja. Ha ez elszakad, a dob nem fog forogni.
* Vezérlőpanel hiba: Ritka, de előfordulhat, hogy a vezérlőpanel nem ad jelet a centrifugálás elindításához.
3. A mosógép nem indul el
Ez a legijesztőbb probléma, de sokszor egyszerű oka van.
* Áramellátás: Ellenőrizd, hogy a gép be van-e dugva, és hogy van-e áram a konnektorban.
* Ajtó zár: A legtöbb mosógép nem indul el, ha az ajtó nincs rendesen becsukva. Ellenőrizd, hogy az ajtó zárja megfelelően működik-e. Hallanod kell egy kattanást, amikor bezárod.
* Vízellátás: Ellenőrizd, hogy a vízcsapok nyitva vannak-e, és hogy van-e víznyomás.
* Programkapcsoló: A programkapcsoló (vagy programválasztó gomb) lehet a hibás. Ha ez sérült, nem ad jelet a gépnek, hogy elinduljon. Próbáld meg más programra állítani, és nézd meg, hogy akkor elindul-e.
* Biztosíték: Ellenőrizd a lakáselosztóban, hogy a mosógéphez tartozó biztosíték nem égett-e ki.
4. A mosógép zajos
A mosógép működés közben zajt ad ki, ez normális. De ha hirtelen hangosabb lett, vagy furcsa zajokat hallasz, akkor valami nincs rendben.
* Idegen tárgyak: Ellenőrizd a dobot, nem szorult-e be valamilyen tárgy a ruhák közé.
* Csapágyak: A csapágyak elkophatnak, és zúgó hangot adhatnak ki. Ennek javítása általában szerelőre van szükség.
* Lengéscsillapítók: A lengéscsillapítók felelősek a dob rázkódásának csillapításáért. Ha ezek elhasználódtak, a gép hangosabb lesz, és rázkódhat is.
* Szivattyú: A szivattyú is adhat ki zajt, ha valami eldugult benne.
5. A mosógép nem melegíti a vizet
Ha a ruha hideg marad mosás közben, akkor a fűtőszállal lehet a gond. Ezt otthon nem egyszerű megjavítani, ezért érdemes szerelőt hívni.
Mikor hívjunk szerelőt?
Bár sok problémát otthon is meg lehet oldani, vannak olyan esetek, amikor a legjobb szakemberhez fordulni. Ha nem értesz az elektromossághoz, vagy a probléma bonyolultabbnak tűnik (pl. motorhiba, vezérlőpanel hiba), akkor inkább ne kísérletezz. A biztonság az első!
Megelőzés
A mosógép élettartamának meghosszabbítása érdekében érdemes néhány dolgot betartani:
* Ne terheld túl a gépet: Kövesd a gyártó utasításait a ruhatöltettel kapcsolatban.
* Használj megfelelő mosószert: A túl sok mosószer nem tisztább ruhát eredményez, hanem lerakódásokat okozhat a gépben.
* Rendszeresen tisztítsd a szűrőt: Ahogy korábban is említettük, a szivattyú szűrőjének rendszeres tisztítása elengedhetetlen.
* Vízkőteleníts rendszeresen: A vízkőlerakódás károsíthatja a fűtőszálat és más alkatrészeket. Használj vízkőoldót a gyártó utasításai szerint.
* Hagyd nyitva az ajtót mosás után: Ez segít a gép belsejének kiszáradni, és megelőzi a penészképződést.
* Ellenőrizd a tömlőket: Rendszeresen ellenőrizd a vízbevezető és lefolyó tömlőket, nincsenek-e repedések vagy sérülések.
Reméljük, ez a cikk segített beazonosítani a mosógépeddel kapcsolatos problémát. Ha kérdésed van, vagy nem vagy biztos a javításban, fordulj szakemberhez!