A felültöltős mosógépek, bár helytakarékosak és praktikusak, néha komoly fejfájást okozhatnak, ha javításra kerül a sor. Különösen igaz ez a ZANUSSI TL853C modellre, amelynek a csapágycseréje sokak számára szinte mumusnak számít. Ennek az az oka, hogy a csapágyház kiszedése sokszor rendkívül makacs tud lenni, és speciális technikákat, illetve megfelelő türelmet igényel.
Miért kell egyáltalán csapágyat cserélni?
A csapágyak feladata, hogy a mosógép dobjának forgását zökkenőmentessé tegyék. Idővel azonban elhasználódnak, ami zajos működéshez, rázkódáshoz, sőt, akár a dob mozgásképtelenségéhez is vezethet. A csapágycsere tehát elkerülhetetlenné válik, ha azt szeretnénk, hogy a mosógépünk továbbra is megbízhatóan működjön.
Felkészülés a csapágycserére: Amire szükséged lesz
Mielőtt belevágnánk a munkába, győződjünk meg róla, hogy minden szükséges eszköz és alkatrész rendelkezésre áll. A következőkre lesz szükségünk:
- Új csapágyak (a ZANUSSI TL853C-hez megfelelő méretűek)
- Új szimmering (a víz bejutásának megakadályozására)
- Csapágyzsír
- Csillagcsavarhúzó
- Laposfejű csavarhúzó
- Kalapács
- Különböző méretű dugókulcsok (általában 10-es, 13-as, 17-es)
- Fogó
- WD-40 vagy más rozsdaoldó
- Fadarab vagy műanyag kalapács (a csapágyház kíméletesebb kiütéséhez)
- Csapágykihúzó (opcionális, de nagyon hasznos)
- Kamera vagy telefon (a szétszerelés közbeni fényképek készítéséhez)
A fényképek készítése azért fontos, hogy a visszaszerelésnél ne okozzon gondot a kábelek és alkatrészek helyes elhelyezése.
A mosógép szétszerelése: Lépésről lépésre
- Áramtalanítás: A legfontosabb a biztonság! Húzzuk ki a mosógépet a konnektorból, és zárjuk el a vízcsapot.
- Hátlap eltávolítása: Csavarozzuk le a hátlapot, ami általában néhány csavarral van rögzítve.
- Ékszíj eltávolítása: A dobot meghajtó ékszíjat óvatosan vegyük le a tárcsáról.
- Motor és fűtőbetét csatlakozóinak leválasztása: Csatlakoztassuk le a motor és a fűtőbetét elektromos csatlakozóit. Fontos, hogy ezeket megjelöljük, hogy a visszaszerelésnél ne keverjük össze.
- Dob kiemelése: Ez a legnehezebb rész. A dobot a tartószerkezetéből ki kell emelni. Ehhez általában le kell csavarozni a lengéscsillapítókat és egyéb rögzítőelemeket. Itt jön jól, ha fényképeket készítettünk.
- Dob kettéválasztása: A dobot két félből áll, amit általában csavarok vagy kapcsok rögzítenek egymáshoz. Ezeket távolítsuk el, és óvatosan válasszuk szét a két fél dobot.
A makacs csapágyház kiszedése: A trükkös rész
Most jön a lényeg! A csapágyház általában a dob egyik felébe van bepréselve. Ez a rész sokszor rozsdás, korrodált, és emiatt szinte lehetetlen kiszedni. A következő módszerekkel próbálkozhatunk:
- WD-40 vagy rozsdaoldó használata: Fújjunk bőségesen a csapágyház köré rozsdaoldót, és hagyjuk hatni néhány órát, vagy akár egy éjszakán át. Ez segíthet a rozsda feloldásában és a csapágyház meglazításában.
- Óvatos kalapálás: Egy fadarab vagy műanyag kalapács segítségével óvatosan ütögessük körbe a csapágyházat. Fontos, hogy ne közvetlenül a fémre üssünk, mert megsérülhet. Ügyeljünk arra, hogy egyenletesen üssük, nehogy elferdüljön.
- Hőlégfúvó használata: A csapágyház körüli területet óvatosan melegítsük fel hőlégfúvóval. A hő hatására a fém kitágul, ami megkönnyítheti a kiszedést. Vigyázzunk, hogy ne melegítsük túl, mert az károsíthatja a dobot.
- Csapágykihúzó használata: Ha van csapágykihúzónk, az nagymértékben megkönnyítheti a dolgunkat. Rögzítsük a kihúzót a csapágyházra, és lassan, fokozatosan húzzuk ki.
- A „forró-hideg” módszer: Melegítsük fel a dob külső részét hőlégfúvóval, majd azonnal fújjunk a csapágyházra hideg spray-t (például fagyasztó spray-t). A hirtelen hőmérsékletváltozás hatására a fémek eltérően tágulnak és húzódnak össze, ami segíthet a csapágyház meglazításában.
Fontos: Legyünk türelmesek! Ne erőltessük a kiszedést, mert azzal csak kárt tehetünk a dobban. Ha a csapágyház továbbra is makacsul ellenáll, ismételjük meg a fenti lépéseket, vagy kérjük szakember segítségét.
Az új csapágyak beépítése
Miután sikerült kiszednünk a régi csapágyházat és a csapágyakat, alaposan tisztítsuk meg a dob belsejét. Kenjük be a csapágyak helyét csapágyzsírral, és óvatosan préseljük be az új csapágyakat. Használjunk egy fadarabot vagy műanyag kalapácsot, hogy egyenletesen üssük be a csapágyakat a helyükre. Ügyeljünk arra, hogy a csapágyak teljesen illeszkedjenek a helyükre.
Ezután szereljük be az új szimmeringet, ami megakadályozza a víz bejutását a csapágyakhoz. A szimmeringet is kenjük be csapágyzsírral, hogy könnyebben illeszkedjen.
A mosógép összeszerelése
Most, hogy az új csapágyak a helyükön vannak, elkezdhetjük a mosógép összeszerelését. Kövessük a szétszerelés lépéseit fordított sorrendben. Ügyeljünk arra, hogy minden csavar a helyére kerüljön, és minden csatlakozó megfelelően legyen csatlakoztatva. A fényképek itt is nagy segítséget jelenthetnek.
Tesztelés
Miután összeszereltük a mosógépet, ne felejtsük el tesztelni! Indítsunk el egy rövid programot, és figyeljük, hogy a mosógép megfelelően működik-e. Ellenőrizzük, hogy nincsenek-e szokatlan zajok, rázkódás, vagy szivárgás.
Összegzés
A ZANUSSI TL853C felültöltős mosógép csapágycseréje nem egyszerű feladat, különösen a makacs csapágyház kiszedése okozhat sok fejfájást. Azonban a megfelelő eszközökkel, türelemmel és a fenti módszerekkel sikeresen elvégezhető a javítás. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember segítségét, hogy elkerüljük a további károkat.