Windows 11 – Miért nem indul el a rendszer, ha a második vinyó csatlakoztatva van?

Ha te is tapasztaltad, hogy a Windows 11 frissítése után problémák merültek fel a második merevlemez csatlakoztatásakor, nem vagy egyedül. Egyes felhasználók hasonló problémákkal küzdenek, és sokak számára a rendszer csak akkor hajlandó elindulni, ha az adattároló meghajtót kihúzzák. Az alábbiakban részletesen áttekintjük, hogy mi okozhatja ezt a hibát, és hogyan orvosolhatjuk a problémát.

Miért történik ez? – A probléma okai

Amikor a gépedet bekapcsolod, a Windows 11 egy sor alapvető folyamatot hajt végre, hogy elindítsa a rendszert. A hiba akkor lép fel, amikor a második merevlemez (vagy SSD), amelyet adattárolás céljából használsz, csatlakoztatva van. A rendszer nem töltődik be, amíg le nem húzod ezt a meghajtót, és csak akkor kezd el működni rendesen, amikor azt eltávolítod. Mi lehet ennek az oka? Nézzük meg a leggyakoribb lehetséges okokat.

1. Boot sorrend problémák

Az egyik leggyakoribb oka annak, hogy a rendszer nem indul el, amikor a második vinyó csatlakoztatva van, a boot sorrend beállításával kapcsolatos hiba. A BIOS vagy UEFI (a számítógép alaplapján lévő szoftver, amely az operációs rendszert betölti) nem megfelelően van konfigurálva, és a rendszer megpróbál a második meghajtóról elindulni, ha az tartalmaz egy operációs rendszert, még akkor is, ha az a meghajtó nem indítható. Ez a probléma különösen akkor fordul elő, ha a második vinyó egy régebbi operációs rendszert tartalmaz, vagy ha valamilyen törölt fájl maradt rajta.

A megoldás egyszerű: állítsd be a megfelelő boot sorrendet a BIOS-ban vagy UEFI-ben, hogy a rendszer az elsődleges rendszermeghajtóról próbáljon bootolni. Ehhez kövesd az alábbi lépéseket:

  • Indítsd el a számítógépet, és lépj be a BIOS/UEFI-be (általában az „F2”, „DEL” vagy „ESC” billentyűkkel érheted el).
  • Keress egy „Boot Order” vagy „Boot Priority” menüpontot.
  • Győződj meg róla, hogy az operációs rendszert tartalmazó elsődleges meghajtó van az első helyen.
  • Ha szükséges, módosítsd a sorrendet úgy, hogy a második vinyó ne legyen az első helyen.
  • Mentse el a módosításokat és indítsa újra a számítógépet.

Ez biztosítja, hogy a rendszer az elsődleges meghajtóról próbál elindulni, nem pedig egy másodlagos meghajtóról.

2. A második vinyó tartalmának ellenőrzése

Ha a második merevlemez valamilyen operációs rendszert tartalmaz, még akkor is, ha az már nem aktív, a számítógép megpróbálhat róla bootolni. Az ilyen esetekben előfordulhat, hogy a rendszer nem tudja betölteni a Windows-t, mivel a BIOS/UEFI úgy érzékeli, hogy egy elindítható operációs rendszer található rajta.

A második vinyó adatainak ellenőrzéséhez csatlakoztasd a meghajtót egy másik számítógéphez, és nézd meg, hogy van-e rajta törölt operációs rendszer vagy más olyan fájl, ami befolyásolhatja a rendszer indítását. Ha szükséges, távolítsd el ezeket a fájlokat.

3. A Windows frissítésének hatása

Az utóbbi idők Windows 11 frissítései sok változást hoztak, és nem minden esetben voltak tökéletesek. Előfordulhat, hogy a frissítés valamilyen módon módosította a rendszer működését, és az adattároló meghajtóval kapcsolatos hibát okozott. Ebben az esetben a probléma valószínűleg közvetlenül a Windows frissítésének következménye.

Ha biztos vagy benne, hogy a probléma a frissítéssel kezdődött, próbálkozhatsz a következő megoldásokkal:

  • Visszaállíthatod a számítógépedet egy régebbi rendszerállapotra a „Rendszer-visszaállítás” segítségével. Ezt a „Vezérlőpult” vagy a „Beállítások” menüben találod, és segíthet visszaállítani a rendszert egy olyan pontra, amikor még nem jelentkeztek a problémák.
  • Ha a visszaállítás nem segít, próbálj meg újratelepíteni a Windows 11-et, és ne csatlakoztasd a második vinyót a telepítés során. Miután a rendszer telepítése befejeződött, csatlakoztasd újra az adattároló meghajtót.

4. A BIOS vagy UEFI alapbeállítások visszaállítása

Ha a fenti megoldások nem segítenek, próbálkozhatsz a BIOS vagy UEFI alapbeállításainak visszaállításával. Előfordulhat, hogy a frissítés után egyes beállítások megváltoztak, és ezek okozzák a problémát. A BIOS vagy UEFI visszaállítása segíthet abban, hogy a rendszer újra működőképes legyen.

  • Indítsd újra a számítógépet, és lépj be a BIOS/UEFI-be.
  • Keresd meg a „Load Defaults” vagy „Restore Defaults” opciót, és állítsd vissza a gyári beállításokat.
  • Mentse el a módosításokat, majd indítsa újra a gépet.

5. A meghajtó USB csatlakoztatása

Ha a problémát az okozza, hogy a második vinyót csak akkor látja a rendszer, ha USB-n keresztül csatlakoztatod, az valószínűleg a meghajtó USB porton keresztüli csatlakoztatásával kapcsolatos. Ebben az esetben próbáld meg másik USB portba dugni a meghajtót, vagy használj másik kábel, hogy megbizonyosodj róla, hogy az adatátvitel nem okoz problémát.

Összegzés

Ha a Windows 11 frissítése után problémák merültek fel a második merevlemez csatlakoztatásakor, akkor a fenti megoldások segítségével próbálj meg kideríteni, mi okozhatja a problémát. A boot sorrend, a rendszerfrissítés és a meghajtó tartalmának ellenőrzése mind fontos lépések lehetnek a hiba kijavításában. Ha szükséges, ne habozz visszaállítani a rendszer állapotát egy korábbi pontra, vagy próbálj meg újratelepíteni a Windows 11-et.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük