Miért kapcsol ki a monitor pár perc után és utána nincsen kép?

A monitor kikapcsolása és az azt követő képeltűnés az egyik legbosszantóbb probléma, amellyel számítógép használat során találkozhatunk. Főleg akkor, ha ez különböző operációs rendszerek használata közben jelenik meg, és nem találunk egyértelmű okot a jelenségre. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, hogy mi okozhatja ezt a problémát, és hogyan lehet megoldani.

1. A probléma pontos leírása

A felmerült helyzet a következő: egy számítógépen két operációs rendszer van telepítve – Windows 10 és Windows XP. Windows 10 esetében a monitor pár perc után kikapcsol, majd azonnal újra bekapcsol, de kép nem jelenik meg. Windows XP-nél ez a jelenség akkor fordul elő, amikor egy videót próbálunk elindítani.

Érdekes módon a probléma megoldható úgy, hogy először a számítógépet kapcsoljuk be, majd csak utána a monitort. Mi lehet a probléma forrása? Videókártya hiba, driver probléma vagy esetleg valami más?

2. Miért kapcsol ki a monitor?

Az ilyen jellegű problémák hátterében több ok is állhat. Az alábbiakban részletesen bemutatom a lehetséges okokat:

  • Videókártya hiba: Ha a videókártya hibásan működik, nem képes megfelelően kommunikálni a monitorral.
  • Elavult vagy hibás driver: A rosszul működő vagy hiányzó videókártya illesztőprogram gyakori oka a monitor kikapcsolásának.
  • Operációs rendszerek közötti konfliktus: Ha két operációs rendszer van a számítógépen, azok különböző beállításai és driverei összekeverhetik a hardver működését.
  • Energiagazdálkodási beállítások: Az operációs rendszerek energiatakarékossági funkciói automatikusan kikapcsolhatják a monitort.
  • Hardver problémák: Hibás kábel, monitor vagy alaplapi csatlakozó is okozhatja a jelenséget.

3. Hogyan derítheted ki a probléma forrását?

A monitor kikapcsolásának okait lépésről lépésre kell kizárni. Az alábbi megoldási javaslatok segítenek megtalálni a hibát:

3.1. Ellenőrizd a videókártya illesztőprogramját

Az elavult vagy hibás driver gyakran okozza a monitor kikapcsolását. Kövesd az alábbi lépéseket:

  1. Nyisd meg a Eszközkezelőt Windows 10 alatt (jobb klikk a Start menüre, majd válaszd az Eszközkezelőt).
  2. Keresd meg a Kijelző adapterek menüpontot, majd kattints a videókártyád nevére.
  3. Kattints jobb egérgombbal, majd válaszd az Illesztőprogram frissítése opciót.
  4. Válaszd az automatikus frissítési lehetőséget, hogy a rendszer megtalálja a legfrissebb drivert.

Ha ez nem segít, látogass el a videókártya gyártójának hivatalos weboldalára, és töltsd le a legfrissebb illesztőprogramot kézzel.

3.2. Próbáld ki másik monitort vagy kábelt

A hibás kábel vagy monitor is okozhat hasonló problémát. Csatlakoztass egy másik monitort a számítógéphez vagy próbálj ki egy másik kábelt (HDMI, VGA, DisplayPort, stb.), hogy kizárhasd ezt az okot.

3.3. Ellenőrizd az energiagazdálkodási beállításokat

Előfordulhat, hogy az energiagazdálkodási beállítások automatikusan kikapcsolják a monitort. A következőképpen ellenőrizheted:

  1. Nyisd meg a Vezérlőpult-ot Windows 10 alatt.
  2. Válaszd az Energiagazdálkodási lehetőségek menüpontot.
  3. Kattints a használt sémára, majd válaszd a Séma beállításainak módosítása opciót.
  4. Állítsd át a „Kijelző kikapcsolása” és a „Gép alvó állapotba helyezése” opciókat „Soha” értékre.

Ezzel biztosíthatod, hogy az operációs rendszer ne kapcsolja ki automatikusan a monitort.

3.4. Teszteld a videókártyát

Ha a probléma továbbra is fennáll, érdemes ellenőrizni a videókártya állapotát. Ehhez használhatsz különböző szoftvereket, például a GPU-Z vagy FurMark alkalmazást, amelyek segítenek diagnosztizálni a videókártya hibáit.

4. Két operációs rendszer használatának problémái

Amennyiben két operációs rendszer van telepítve a számítógépre, előfordulhat, hogy azok különböző beállításai zavart okoznak a hardver működésében. Ez különösen igaz a videókártya driverekre és az energiagazdálkodási beállításokra.

Ha lehetséges, próbáld meg átmenetileg eltávolítani az egyik operációs rendszert, és figyeld meg, hogy a probléma továbbra is fennáll-e.

5. Összegzés

A monitor kikapcsolása és a kép eltűnése gyakori probléma lehet, amelynek hátterében többféle ok állhat, például videókártya hiba, elavult driver, hardverprobléma vagy helytelen energiagazdálkodási beállítás. A fent bemutatott lépésekkel lépésről lépésre kizárhatod a lehetséges okokat, és megtalálhatod a probléma gyökerét.

Ha minden megoldási javaslatot kipróbáltál, és a probléma továbbra is fennáll, érdemes lehet szakemberhez fordulni vagy a videókártya cseréjén elgondolkodni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük