A padlizsánkrém egy igazi klasszikus, amit szinte mindenki szeret. Friss, füstös íze, krémes állaga tökéletes kísérője pirítósnak, zöldségeknek, de akár egy grillparti sztárja is lehet. A boltokban kapható verziók azonban gyakran tartalmaznak tartósítószereket, melyek nem feltétlenül kívánatosak számunkra. Jó hír, hogy otthon is könnyedén elkészíthetjük a saját, tartósítószer-mentes változatunkat, és a tartósításra is számos nagyszerű módszer létezik!
Miért érdemes otthon készíteni a padlizsánkrémet?
Számos előnye van, ha saját kezűleg készítjük el a padlizsánkrémet. Egyrészt pontosan tudjuk, mi kerül bele: csak friss, minőségi alapanyagokat használhatunk. Másrészt elkerülhetjük a felesleges adalékanyagokat, tartósítószereket, ízfokozókat, melyek nem feltétlenül tesznek jót az egészségünknek. Harmadrészt pedig a saját készítésű padlizsánkrém íze összehasonlíthatatlanul finomabb, autentikusabb, mint a bolti verzióké.
A tökéletes padlizsánkrém recept
Íme egy bevált recept, amivel garantáltan sikert arathatsz:
- 2 db nagy, érett padlizsán
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 3-4 evőkanál olívaolaj (vagy napraforgóolaj)
- 1-2 evőkanál citromlé (vagy almaecet)
- Só, bors ízlés szerint
- Opcionális: 1 teáskanál tahini (szezámkrém), petrezselyemzöld
Elkészítés:
- A padlizsánokat alaposan mossuk meg, és villával szurkáljuk meg több helyen. Ez azért fontos, hogy a sütés során ne robbanjanak fel.
- Süthetjük a sütőben 200°C-on kb. 45-60 percig, amíg a héjuk teljesen meg nem feketedik és a belsejük meg nem puhul. Alternatív megoldásként szabad tűzön, grillen vagy akár gázláng felett is megsüthetjük, a lényeg, hogy füstös ízt kapjanak.
- Hagyjuk a padlizsánokat kihűlni annyira, hogy meg tudjuk fogni őket. Ezután vágjuk ketté, és egy kanállal kaparjuk ki a belsejüket. Ügyeljünk arra, hogy a héjukról ne kerüljön a krémbe.
- A padlizsán húsát tegyük egy szűrőbe, és hagyjuk lecsepegni legalább 30 percig. Ez segít eltávolítani a felesleges vizet, így a krémünk sűrűbb és krémesebb lesz.
- A lecsepegtetett padlizsán húsát tegyük egy tálba, adjuk hozzá a zúzott fokhagymát, az olajat, a citromlevet, sót, borsot és a tahinit (ha használjuk).
- Botmixerrel vagy villával törjük össze a hozzávalókat, amíg egy sima, krémes állagot nem kapunk.
- Kóstoljuk meg, és ízlés szerint igazítsuk a fűszerezést.
- Tálalás előtt hűtsük le legalább 30 percig. Petrezselyemzölddel díszíthetjük.
Tartósítási módszerek tartósítószer nélkül
A frissen elkészített padlizsánkrém sajnos nem tárolható sokáig a hűtőben, általában 2-3 nap alatt elfogyasztandó. Ha nagyobb mennyiséget készítettünk, vagy szeretnénk hosszabb ideig eltenni, akkor a következő tartósítási módszereket alkalmazhatjuk:
Fagyasztás:
A padlizsánkrémet légmentesen záródó edényben vagy fagyasztózacskóban akár 2-3 hónapig is tárolhatjuk a fagyasztóban. Fontos, hogy a zacskóból a lehető legtöbb levegőt nyomjuk ki, hogy elkerüljük a fagyási sérüléseket. Kiolvasztás után fogyasztható, de az állaga kissé megváltozhat.
Hőkezelés (befőzés):
Ez a módszer kicsit több munkával jár, de cserébe hosszabb ideig, akár 6-12 hónapig is eláll a padlizsánkrémünk. A hőkezeléshez használjunk tiszta, fertőtlenített befőttes üvegeket. Töltsük meg az üvegeket a padlizsánkrémmel, hagyjunk kb. 1-2 cm helyet a tetején. Zárjuk le az üvegeket, és tegyük egy nagy fazékba, aminek az aljára tegyünk egy konyharuhát, hogy megakadályozzuk az üvegek összekoccanását. Öntsünk annyi vizet a fazékba, hogy az üvegek kb. 3/4-éig érjen. Forraljuk fel a vizet, és lassú tűzön gyöngyözve forraljuk 20-30 percig. Vegyük ki az üvegeket, és hagyjuk őket teljesen kihűlni. Ellenőrizzük, hogy a tető be van-e horpadva, ez biztosítja, hogy az üveg megfelelően lezáródott. A hőkezelt padlizsánkrémet hűvös, sötét helyen tároljuk.
Olajban eltevés:
A padlizsánkrémet olajjal rétegezve is eltehetjük. Töltsük az üveget a krémmel, majd öntsünk rá annyi olajat, hogy teljesen ellepje. Ezután ismételjük meg a rétegezést. A legfelső réteg mindig olaj legyen. Az olaj megakadályozza a levegő bejutását, és így lassítja a romlási folyamatokat. Ezt a módszert azonban csak rövid távú tárolásra ajánljuk (kb. 1-2 hét hűtőben). Fontos, hogy az olaj minőségi legyen, és a felbontás után figyeljük a krém állapotát.
Tippek és trükkök a tökéletes tartósítószer-mentes padlizsánkrémhez
- Használjunk minőségi, érett padlizsánokat. A túlérett padlizsán keserű lehet.
- A füstös íz fokozásához süssük a padlizsánokat szabad tűzön vagy grillen.
- A lecsepegtetés fontos lépés, ne hagyjuk ki!
- Kísérletezzünk a fűszerekkel! A római kömény, a füstölt paprika, a csili mind remekül illenek a padlizsánkrémhez.
- A hőkezelés során figyeljünk arra, hogy az üvegek tiszták és sérülésmentesek legyenek.
A padlizsánkrém készítése egy remek lehetőség, hogy kreatívan használjuk a konyhai tudásunkat, és egy finom, egészséges ételt varázsoljunk az asztalra. A tartósítási módszerekkel pedig gondoskodhatunk arról, hogy a nyári padlizsántermés ízeit télen is élvezhessük, mindezt tartósítószerek nélkül!