Ki ne szeretné a szőlőlevélbe tekert töltött káposztát, vagy a görög dolmades-t? Ezek az ételek leginkább nyáron esnek jól, amikor friss, zsenge szőlőlevelek állnak rendelkezésünkre. De mi van akkor, ha a tél közepén is szeretnénk élvezni ezt a finomságot? A válasz egyszerű: tegyük el a szőlőlevelet télire!
Miért érdemes szőlőlevelet eltenni?
A szőlőlevél eltevése nem csupán a nyár ízeinek megőrzését jelenti, hanem egy praktikus módja annak, hogy mindig kéznél legyen ez a különleges alapanyag. Íme néhány érv, amiért érdemes belevágnod:
- Egész évben elérhető: Nem kell a szezonra várnod, amikor hirtelen mindenki szőlőlevelet keres.
- Gazdaságos: A saját kertből vagy a termelői piacról származó szőlőlevél olcsóbb lehet, mint a bolti változat.
- Minőség: Te válogathatod ki a legszebb, legzsengébb leveleket, így garantált a kiváló minőség.
- Környezetbarát: Csökkentheted a csomagolóanyagok felhasználását, ha saját magad tartósítod a szőlőlevelet.
Milyen szőlőlevelet válasszunk?
A szőlőlevél minősége nagyban befolyásolja a végeredményt. A legjobb, ha a szőlőtőkék növekedésének elején, még virágzás előtt szedjük a leveleket. Ekkor a levelek még zsengék, puhák és kevésbé rágósak. Fontos szempontok a következők:
- Zsengeség: Válasszunk világoszöld, vékony, puha leveleket. A túl öreg, sötétzöld levelek rágósak lehetnek.
- Méret: A túl nagy levelek nehezebben kezelhetők, a túl kicsik pedig nem praktikusak a töltéshez. Az ideális méret egy közepes tenyérnyi levél.
- Sérülésmentesség: Kerüljük a sérült, lyukas, vagy beteg leveleket.
- Szőlőfajta: A fehér szőlőfajták levelei általában finomabbak, mint a vörös szőlőé.
- Vegyszermentesség: Ha van rá lehetőség, válasszunk vegyszermentesen termesztett szőlőtőkéről származó leveleket.
A szőlőlevél eltevésének módszerei
Többféle módszer létezik a szőlőlevél télire való eltevésére. A legnépszerűbbek a következők:
- Sózás: Ez a legegyszerűbb módszer, de a végeredmény nagyon sós lehet.
- Savanyítás: Ecetes vagy citromsavas lében történő tartósítás.
- Fagyasztás: A levelek megtartják a frissességüket, de kissé megpuhulhatnak.
- Sterilizálás: A legbiztosabb módszer, amivel hosszú távon is eltehetjük a szőlőlevelet.
A következőkben a sterilizálási módszert fogjuk részletesen bemutatni, mivel ez biztosítja a legjobb minőséget és a leghosszabb eltarthatóságot.
Szőlőlevél eltevése sterilizálással – Lépésről lépésre
Ez a módszer időigényesebb, mint a többi, de a befektetett munka meghozza gyümölcsét, hiszen így a szőlőlevelek íze és állaga a legközelebb áll a frisshez.
Szükséges eszközök és hozzávalók:
- Friss szőlőlevelek
- Nagy fazék
- Steril üvegek (pl. 720 ml-es befőttes üvegek)
- Sima, tiszta konyharuha
- Csipesz vagy fogó
- Víz
- Só (opcionális)
- Citromsav (opcionális)
Elkészítés:
- A levelek előkészítése: A szőlőleveleket alaposan mossuk meg folyó víz alatt, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket. Távolítsuk el a szárakat.
- Levélkötegek készítése: Rendezzük a leveleket méret szerint, majd kössük össze őket 10-15 darabos kötegekbe. Használhatunk tiszta konyhai spárgát vagy akár egy szőlőlevél szárát is.
- Forrázás: Forraljunk fel vizet egy nagy fazékban. Ha szeretnénk, adhatunk hozzá egy kevés sót (kb. 1 evőkanál/liter) vagy egy csipet citromsavat, ami segít megőrizni a levelek színét. Mártsuk a levélkötegeket a forrásban lévő vízbe néhány másodpercre (kb. 30-60 másodperc). Ez a lépés segít eltávolítani a levelekből a keserű anyagokat és megkönnyíti a hajtogatást.
- Üvegek sterilizálása: Míg a levelek forrázódnak, készítsük elő az üvegeket. A sterilizáláshoz többféle módszer közül választhatunk:
- Sütőben: Az alaposan elmosott üvegeket és fedőket helyezzük a sütőbe, majd 120°C-on kb. 15-20 percig sterilizáljuk.
- Főzéssel: Az üvegeket és fedőket forrásban lévő vízben kb. 10 percig forraljuk.
- Mosogatógépben: A mosogatógép magas hőfokú programjával is sterilizálhatjuk az üvegeket és fedőket.
- Levelek elrendezése az üvegekben: Vegyük ki a levélkötegeket a forró vízből, és hagyjuk lecsöpögni. Tegyük az üvegekbe a levélkötegeket szorosan egymás mellé, ügyelve arra, hogy ne maradjon sok levegő az üvegekben.
- Felöntés: Forraljunk fel tiszta vizet, és öntsük rá a levelekre, úgy, hogy teljesen ellepje őket. Ha szeretnénk, a vízhez adhatunk egy kevés sót (kb. 1 teáskanál/üveg) vagy citromsavat (egy késhegynyit).
- Lezárás: Zárjuk le az üvegeket a steril fedőkkel.
- Dunsztolás: Helyezzük az üvegeket egy nagy fazékba, alulra tegyünk egy konyharuhát, hogy megakadályozzuk az üvegek összekoccanását. Töltsük fel a fazekat vízzel, úgy, hogy az üvegek legalább kétharmadáig érjen. Forraljuk fel a vizet, majd takaréklángon kb. 20-30 percig dunsztoljuk az üvegeket.
- Hűtés: Kapcsoljuk le a tűzhelyet, és hagyjuk az üvegeket a vízben kihűlni. Amikor már langyosak, vegyük ki őket, és fordítsuk fejre. Ellenőrizzük, hogy a fedők vákuumot képeztek-e (a fedőnek befelé kell horpadnia). Ha nem, akkor az üveget újra kell sterilizálni vagy fel kell használni a tartalmát.
- Tárolás: A kihűlt üvegeket tároljuk hűvös, sötét helyen (pl. kamrában, pincében).
Tippek és trükkök
- Ha nem szeretnénk dunsztolni, használhatunk tartósítószert is a felöntő léhez. Kövessük a tartósítószer gyártójának utasításait.
- A szőlőlevél eltevéséhez használhatunk sós vizet is. Ebben az esetben ne felejtsük el a felhasználás előtt alaposan kiöblíteni a leveleket.
- A fagyasztott szőlőlevelek felhasználás előtt szobahőmérsékleten engedjük fel.
Felhasználási javaslatok
A télire eltett szőlőlevelek felhasználása szinte korlátlan. Használhatjuk őket a hagyományos töltött káposztához, a görög dolmades-hez, vagy bármilyen más töltött ételhez. A szőlőlevél különleges ízt és aromát kölcsönöz az ételeknek.
Jó étvágyat kívánunk!